Typy navijakov

Autor: Randy Alexander
Dátum Stvorenia: 28 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 1 V Júli 2024
Anonim
Bálint Horgásziskolája 3. rész – Ismerkedés a horgászorsókkal
Video: Bálint Horgásziskolája 3. rész – Ismerkedés a horgászorsókkal

Obsah


Pri obsluhe nákladného vozidla alebo športového úžitkového vozidla vo vonkajšom prostredí sa navijaky hodia mnohými rôznymi spôsobmi. Navijaky sa dodávajú v siedmich hlavných typoch: elektrické navijaky, mechanické navijaky v štýle bubna, mechanické navijaky v navijakoch, hydraulické navijaky, mechanické navijaky ovládané rukou, mechanické navijaky a navijaky.

Elektrický navijak

Elektrické navijaky sú napájané z batérie aj z batérie. Takto obsluha navijaku neovplyvní žiaden zo systémov v prevádzke vozidla.

Mechanický bubonový navijak

Tento štýl navijaku získava energiu z chodu motora. Otáčanie ozubených kolies v prevodovke prenáša silu na navijak pomocou otočného hriadeľa. Tieto navijaky sú výkonnejšie ako elektrické navijaky a môžu pracovať vždy, keď je motor v chode, či už je zaradený alebo nie. Tieto navijaky dostanú svoje meno podľa tvaru zostavy navijaka, pričom sú ovinuté okolo cievkového držiaka.


Mechanický navijak naviják

Tieto navijaky čerpajú energiu z motora cez kľukový hriadeľ. Zariadenie s názvom psia spojka sa pripája k remenici kľukových hriadeľov a čerpá energiu. Podobne ako mechanické navijaky s bubnom, mechanické navijaky s navijakom fungujú, keď je motor v chode. Tieto navijaky sú podobné navijakom s výnimkou navijaku samotného, ​​ktorý je jednou z tých častí sveta, kde sú zabalené na rozdiel od konštrukcie bubnových navijakov podobnej cievke.

Hydraulický bubonový navijak

Hydraulický navijak je pripojený k motoru vozidla pomocou hydraulického čerpadla, ktoré zase poháňa hydraulický motor. Tieto navijaky majú veľkú silu a podobne ako mechanické navijaky sú v prevádzke, keď je motor v chode. Ďalším bonusom tohto typu navijaka je, že môže bežať, aj keď je úplne ponorený do vody.


Mechanický ručný navijak

Tento typ navijaka pozostáva z oceľového lana zachyteného a uvoľneného sériou svoriek. Ovláda ju jedna osoba bez pripojenia k motoru vozidla.

Mechanický prenosný navijak

Tento typ navijaku je vyrobený ručne a navijak je spojený s motorom s motorovou pílou, aby poskytoval motivačnú silu. Navijak beží nezávisle od vozidla, ku ktorému je pripevnený.

Hybridný navijak

Hybridné navijaky sú vyrobené z náhradných dielov. Majiteľ vozidla nájde starý navijak a pripojí ho k vozidlu, potom použije ako pohon navijaka hydraulické čerpadlo a motor. Tento typ navijaku je lacný, silný a veľmi efektívny.

Motory navijakov

Navijaky sa dodávajú s jedným z dvoch hlavných typov motorov: Všetky motory navijakov majú vo vnútri súpravu cievok nazývanú kotva. Vo vnútri tohto rámu je buď iná sada poľných cievok alebo sada permanentných magnetov. Motory s permanentnými magnetmi používajú na otáčanie rámu a na chod motora magnety. Motory s permanentnými magnetmi spôsobujú, ale ľahko sa prehrievajú, čo spôsobuje spomalenie motora; nemôžu byť použité na prácu s veľmi ťažkými navijakmi. Radové vinuté motory majú vo vnútri rámu inú súpravu cievok, ktorá sa nazýva cievky poľa. Tieto polia sú spojené s rámcom a spôsobujú točenie. Keď sa cievky poľa točia, magnetické pole sa vytvára postupne a kotva sa točí. Z dôvodu tejto mimoriadnej snahy sú sériou motory s permanentnými magnetmi. Nezohrievajú sa však tak ľahko ako motory s permanentnými magnetmi.

Typy navijakov

Navijaky sa dodávajú aj v troch rôznych typoch prevodových systémov: planétové, šnekové a čelné. Planétové prevodové systémy majú centrálne koleso nazývané slnečné koleso. Otáča sa, čo spôsobuje, že sa otáčajú ďalšie tri ozubené kolesá. Táto akcia vytvára hnaciu silu. Tento systém je najbežnejší a má účinnosť prenosu energie 65 percent. Šnekové prevody sa skladajú z dvoch častí: okrúhle koleso ako ozubené koleso je motivované tyčovým ozubeným kolesom bežiacim na jeho hornej časti. Tieto ozubené kolesá nie sú také silné alebo efektívne ako planétové kolesá, ktorých účinnosť je približne 35 až 40 percent. Čelné ozubené kolesá sa skladajú z dvoch kolesových ozubených kolies, jedného veľkého a menšieho. Menší z nich je pripojený k motoru a spôsobuje väčšie otáčky. Tento systém má účinnosť prenosu energie 75 percent.

Ako funguje navigačný systém DVD?

John Stephens

V Júli 2024

Aj keď môžu byť o niečo vypelejšie ako ich bratranci namontované na prítrojovej doke, DVD navigačné ytémy a tále poliehajú na globálny ytém určovania polo...

použitím a môžu diely do automobilu doť znečitiť. Čati vnútorného motora ú ako cety navigátorov vytavené horúcej vode a nečitotám. Podľa tránky Auto...

Odporúča Nás